شاخص حجمی لجن SVI

دو معیار متداول برای تعیین مشخصات ته نشینی لجن فعال شاخص حجمی لجن SVI و میزان ته نشینی ناحیه ای است. SVI ( شاخص حجمی لجن ) حجم یک گرم لجن بعد از 30 دقیقه ته نشینی است. SVI ( شاخص حجمی لجن ) مایع مخلوط در استوانه یک تا دو لیتری و اندازه گیری حجم ته نشینی پس از 30 دقیقه و نیز غلظت MLSS نمونه اندازه گیری می شود. مقدار SVI ( شاخص حجمی لجن ) از روی رابطه زیر محاسبه می شود:

SVI

برای مثال، یک نمونه مایع مخلوط با غلظت TSS معادل 3000mg/L و حجم لجن ته نشین شده 300mL پس از 30 دقیقه در استوانه یک لیتری، دارای SVI ( شاخص حجمی لجن ) معادل 100ml/g است. SVI ( شاخص حجمی لجن ) معادل 100mL/g نشان دهنده قابلیت ته نشینی خوب لجن است. مقادیر SVI ( شاخص حجمی لجن ) زیر 100 مطلوب بوده و SVI ( شاخص حجمی لجن ) بالای 150 معمولا با رشد ارگانیزم های رشته ای همراه است.

چون آزمایش SVI ( شاخص حجمی لجن ) تجربی است، ممکن است با خطاهای زیادی همراه باشد. برای مثال اگر لجن با غلظت 10000mg/L پس از 30 دقیقه اصلا ته نشین نشود، مقدار SVI ( شاخص حجمی لجن ) آن 100 خواهد بود. برای پرهیز از نتایج نادرست و امکان مقایسه نتایج SVI ( شاخص حجمی لجن ) برای لجن های مختلف، از آزمایشSVI ( شاخص حجمی لجن ) رقیق شده استفاده می شود. در این روش که به آزمایش جنکینز معروف است. نمونه لجن با پساب خروجی واحد به گونه ای رقیق می شود تا حجم لجن ته نشین شده پس از 30 دقیقه 250mL/L یا کمتر گردد. یپی آزمون استاندار SVI ( شاخص حجمی لجن ) روی این نمونه انجام می شود.

آزمایش SVI ( شاخص حجمی لجن ) در اغلب تصفیه خانه های فاضلاب در یک ته نشین سنج 2 لیتری انجام می شود که دارای قطری بزرگ تر از استوانه مدرج 1 یا 2 لیتری است. برای برطرف کردن اثر دیواره ها بر ته نشینی جامدات در یک ظرف آزمایش دارای قطر کوچک توصیه می شود از یک وسیله همزن با سرعت پایین استفاده شود. در این صورت آزمایش SVI هم زده شده نامیده می شود. آزمایش SVI هم زده شده اغلب در اروپا استفاده می شود.

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
تصفیه بیولوژیکی فاضلاب صنعتی
نوشتهٔ بعدی
کاربرد ازن در مرغداری

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست