اختلاف فاضلاب شهری و صنعتی

اختلاف فاضلاب شهری و صنعتی قابل تامل است. هدف اصلی صنعت، تولید بهترین فرآورده ممکن با کمترین هزینه است. بنابراین ایجاد تاسیسات تصفیه ضایعات، نادیده گرفتن هدف اصلی صنعت است. به منظور رقابت در بازار جهانی، صنعت بایستی هزینه ها را در حداقل نگه دارد و آشکارترین زمینه صرفه جویی، بخش تصفیه ضایعات است. زیرا فرآورده تولیدی، حداقل تاثیر را از این قسمت دریافت می نماید. بنابراین تصفیه نمودن یا عدم تصفیه ضایعات تاثیری بر فرآورده تولید شده ندارد. از طرف دیگر، سازمان های مسئول تصفیه فاضلاب نیز باید هزینه های عملیاتی را کاهش دهند و این امر تحت تاثیر قوانین موجود برای سازگاری عملیات با نیازمندی های پذیرفته شده محیط زیست می باشد و این نیز باعث افزایش هزینه ها می شود.

این سازمان ها باید سرویس های دیگری ارائه دهند که مستلزم استخدام نیروهای بیشتر است. مقایسه بین صنایع و نیز سازمان های مسئول تصفیه، تفاوت عمده در اهداف هر دو طرف قضیه را روشن می نماید.

جدول زمان بندی کارها در صنایع بسیار متغیر است. ممکن است زمانی یک واحد صنعتی تعطیل باشد، در حالی که در زمان دیگر همان صنعت ممکن است چند برابر ظرفیت معمول به کار ادامه دهد. در یک زمان ممکن است بار عمده فاضلاب تا ظهر تولید شود ( به دلیل یک مشکل در برنامه بهره برداری ) و در زمان دیگر ممکن است هیچ فاضلابی ) به دلیل ایجاد مشکل در واحد و یا تعطیل آخر هفته تولید نگردد.

در حالی که سیستم فاضلاب شهری باید تمام ساعات شبانه روز و نیز تمام هفته فعالیت نماید. جریان فاضلاب در یک شهر از یک الگوی خاص در طول روز تبعیت می نماید، چنانچه قرار باشد یک سیستم فاضلاب شهری برای فاضلاب صنعت نیز جوابگو باشد باید متفاوت از روش های معمول، طراحی و بهره برداری شود تا بتواند جوابگوی هر دو نوع فاضلاب تولیدی باشد.

بدین معنی که اگر سیستمی فقط برای فاضلاب شهری طراحی شود، نمی تواند پذیرای فاضلاب صنعتی باشد. از دیدگاه صنعت، تصفیه فاضلاب بعنوان یک ضرورت تحمیل شده است زمانی که تاثیر فاضلاب روی آب های پذیرنده آشکار باشد یا توسط موسسات ذیربط تصفیه الزامی باشد، این امر ضرورت پیدا می یابد.

مقادیر آلاینده ها در ضایعات صنعتی می تواند در محدوده صفر تا حدود 100/000ppm تغییر کند. متغیرهای فاضلاب صنعتی در دوره های نرمال کاری و دوره های متغیر موقت غیرقابل پیش بینی است. از طرف دیگر حجم ضایعات شهری به خوبی مشخص شده است و در محدوده 100-1000ppm برای آلاینده هایی که معمولا در حجم های 50 تا 150 گالن به ازای هر نفر آلاینده موجود است، باید جداگانه طراحی و بهره برداری شود.

استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده

ضایعات صنعتی در میزانی که خیلی متفاوت است ( از مقادیر صفر تا پنج برابر میزان فاضلاب های خانگی ) اکسیژن مصرف می کنند. برخی فاضلاب ها فاقد ماده آلی هستند، بنابراین به اکسیژن نیاز ندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
error: Alert: Content is protected !!