کلرزن اتوماتیک

کلرزنی یا استفاده از کلر به شکل های مختلف یکی از رایج ترین فناوری های گندزدایی فاضلاب است. کلر علاوه بر گندزدایی می تواند به منظور کنترل بوها، بالجینگ لجن و عوامل مزاحم(مثل پشه های ریز) نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

در جدول زیر به طور خلاصه وار داده هایی که اخیرا توسط مطالعات انجام گرفته بوسیله ی اعضای فدراسیون محیط زیست آب (WEF) در مورد روش های گندزدایی فاضلاب حاصل شده است، ارائه شده است.

روش1979198919962003
کلرزنی95787672
گاز کلر90746241
هیپوکلریت 541431

در سال 1979، بیشتر از 95 درصد تصفیه خانه های فاضلاب از سیستم کلرزنی برای گندزدایی پساب خود استفاده می کردند. در سال 1979، تقریبا 90 درصد از تصفیه خانه های بررسی شده از گاز کلر به منظور گندزدایی استفاده می کردند ولی در سال 2003 این میزان به 41 درصد کاهش پیدا کرد. بیشتر تصفیه خانه هایی که از گاز کلر استفاده می کردند به استفاده از هیپو کلریت تغییر فناوری داده و مابقی از فناوری ازن استفاده کردند.

از بین تصفیه خانه هایی که از گاز کلر استفاده می کردند، بیش از 50 درصد آن ها طوری طراحی شده اند که تا قبل از سال 2013 به فرآیند گندزدایی دیگری تغییر داده شوند. از بین این تصفیه خانه های طراحی شده جهت تغییر به فناوری ازن و مابقی جهت تغییر به فناوری هیپو کلریت طراحی شده اند. تولید در محل هیپو کلریت هنوز هم یک فناوری در حال رشد و ظهور محسوب شده و تنها 2 درصد از POTWsهای بررسی شده توسط WEF از آن استفاده می کنند.

گاز کلر و هیپو کلریت سدیم مایع، مهمترین ترکیبات کلر هستند که در تصفیه خانه های فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند. از هیپوکلریت کلسیم جامد به ندرت و آن هم در سیستم های خیلی کوچک استفاده می شود. ترکیبات شیمیایی کلر معمولا از منابع تامین خارجی خریداری می شوند ولی هیپوکلریت سدیم می تواند در محل نیز تولید شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up