روش های حذف جلبک استخر

تمیز نگه داشتن استخر بهترین راه حل برای جلوگیری از رشد جلبک است. شیمی آب در حال متعادل باشد و به طور منظم از برس استفاده شود. روش های حذف جلبک استخر شامل برس زدن باعث نمایان شدن رشد میکروسکوپی جلبک و جلوگیری از رشد سریع و همه جانبه آن می شود.

روش های حذف جلبک استخر
روش های حذف جلبک استخر

اگر شما با رشد پیشرفته جلبک روبرو شدید، می توانید از دو روش استفاده کنید :

 • برنامه کلی برای مقابله با رشد جلبک
 • استفاده از جلبک کش.

هیچ گونه راه حل معجزه آسا وجود ندارد. هیچ گونه مواد شیمیایی وجود ندارد که به آب استخر و جکوزی اضافه شود و بتواند جلبک را فورا از بین ببرد. هر روشی به کار سخت و مستمر نیاز دارد.

روش کلی حذف جلبک استخر

 1. گرد و خاک و برگ مواد ضدعفونی کننده را به خود جذب می کنند و اقدامات شما را با شکست روبرو می کنند. از تمیز بودن سبد اسکیمر و صافی مطمئن باشید. وقتی جلبک از بین می رود یا با برس پاک می شود، باعث گرفتگی فیلتر می شود. شما باید استخر را تمیز نگه دارید.
 2. ph آب استخر و جکوزی را تنظیم کنید.
 3. یک گرم برای هر 25 لیتر کلر اضافه کنید. استخر را به طور کامل برس بزنید و کلر را داخل آب بهم بزنید تا بطور یکنواخت توزیع شود. هرگز از ضدعفونی کننده های دانه ای برای اندودکاری های تیره رنگ یا سطوح وینیلی استفاده نشود زیرا رنگ آن ها از بین می رود. از کلر مایع استفاده کنید.
 4. آب استخر و جکوزی را به مدت 72 ساعت به گردش درآورید تا کلر به جلبک حمله کند و هر روز استخر را برس بزنید. ph آب را تنظیم کنید.
 5. جلبک مرده می تواند باعث گرفتگی فیلتر و تمیز کردن آن از جانب شما شود. فشار آب را در نظر داشته باشید.

روش مبارزه خاص علیه جلبک

 • سطح استخر و جکوزی را با برس سیمی فولادی پاک کنید. علاوه بر مواد شیمیایی دیگر، کمی کلر را مستقیما روی جلبک های نقطه ای بریزید. گاهی لازم است پمپ را خاموش کنید تا جریان آب کلر را توزیع نکند.
 • برس زدن روزانه را تکرار کنید و افزودن مواد شیمیایی را ادامه دهید تا جلبک ها از بین بروند. با زدن ماسک داخل آب بروید و جلبک گوشه ها و کناره ها را از نزدیک برس بزنید و مواد شیمیایی را روی آن ها بریزید. می توانید از جلبک کش برای از بین بردن کامل جلبک ها استفاده کنید.

جلبک کش های استخر

جلبک کش ها از رشد جلبک ها جلوگیری می کنند. در واقع، آن ها برای اهداف مختلفی عرضه می شوند و از قدرت مختلفی برای از بین بردن جلبک ها برخوردارند.

جلبک کش ها براساس کاربرد به دو دسته تقسیم می شوند:

 • جلبک کش استخر
 • جلبک کش جکوزی.

جلبک کش های متعارف که برای استخر و جکوزی قابل استفاده هستند به شرح زیر می باشند.

سولفات مس ( مس مایع )

سولفات مس بر انواع جلبک تاثیرگذار است، ولی نباید از آن در حوض های تزیینی یا استخر با اندودکاری تیره استفاده شود زیرا لکه ایجاد می کند.

قرن ها از صفحات مسی در کف قایق ها و کشتی استفاده می شد تا از رشد ارگانیسم های دریایی خاصی جلوگیری شود که به ته کشتی و قایق ها می چسبیدند. مس در واقع از نفس کشیدن و غذاخوردن جلبک جلوگیری می کند.

تنها ایراد سولفات مس این است که باعث لکه دار شدن سطوح اندودکاری استخر به رنگ سبز متمایل به آبی می شود.محصولات جدید حاوی سولفات مس و دیگر عناصر شیمیایی چند ظرفیتی است که متاسفانه به علت حضور اکسیدکننده هایی از قبیل کلر لکه ها از بین نمی روند. این محصولات فقط برای حوض های تزیینی یا استخر با اندودکاری تیره مناسب است. زیرا لکه های احتمالی برجسته و نمایان نیستند.

نقره کلوئیدی ( نقره معلق )

نقره کلوییدی بر انواع جلبک در تمام موقعیت ها تاثیرگذار است. نقره به نور حساس است و در برابر آن و در حضور اسیدها یا اکسیدکننده ها به رنگ سیاه نمایان می شود.

پلیمرها

پلیمرها بر انواع جلبک تقریبا تاثیرگذارند و تاثیر زیادی بر جلبک سبز و زرد دارند. جلبک کش های پلیمری از ترکیب شیمیایی مختلف ساخته می شوند.

جلبک کش های پلیمری به غشای بیرونی جلبک حمله کرده تا آن را از بین ببرند. آن ها یک بار الکتریکی مثبت و قوی دارند که به جلبک با بار الکتریکی منفی و گرد و خاک و برگ داخل آب می چسبد. این کار از کارایی آن ها می کاهد. جلبک کش پلیمری تاثیر زیادی بر جلبک سیاه ندارد زیرا یک لایه سخت بیرونی دارد. برس کشیدن تا حدی مشکل را برطرف می کند.

پلیمرها نمی توانند سطح استخر را پوشش بدهند و به طو کامل از رشد جلبک کننده ها جلوگیری کنند. بعبارت دیگر از آن ها برای جلبک سبز استفاده شود. برس کشیدن فراموش نشود. همواره از جلبک کش به میزان 20 درصد بیشتر استفاده کنید تا تاثیر گرد و خاک و برگ را از بین ببرد.

آمونیاک چهار ظرفیتی

آمونیاک چهار ظرفیتی بر انواع جلبک در مراحل اولیه تاثیرگذار است. آن ها همانند پلیمرها هستند که از بارهای الکتریکی مثبت و معمولی برخوردارند.

اگر آمونیاک چهار ظرفیتی هم زده شود، فوم ( کف ) ایجاد می کند. بنابراین، نمی توان از آن در جکوزی استفاده کرد زیرا کف زیادی توسط جریان های پرفشار آب یا هوا ایجاد می شود.

بوستر کلر ( کلر تقویتی )

بوستر کلر بر جلبک زرد و سبز تاثیرگذار است. آمونیاک بدون آب یک بوستر کلر بسیار موثر است. آن یک ماده موثر و ارزان برای استخرهای بزرگ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up