پکینگ مدیا متحرک

پکینگ مدیا متحرک

پکینگ مدیا از جنس پلی اتیلن با چگالی کمتر از آب ساخته می شود. این پکینگ ها قادر هستند غلظت بالایی از میکروارگانیسم ها در سطح خود نگهداری کنند. از این رو مهمترین خصوصیت این آکنه ها داشتن سطح مخصوص یا ویژه زیاد است تا محیط مناسبی را برای رشد میکروارگانیسم ها فراهم آورند. عامل تعیین کننده در انتخاب پکینگ مدیا متحرک سطح ویژه آن است و نه شکل پکینگ. بعبارت دیگر هر چه سطح ویژه رشد بیوفیلم بیش تر باشد، راندمان حذف نیز افزایش می یابد.

با وجود ترکیبات پلیمری در ساختار پکینگ ها بعد از چندین سال، نشانی از فرسودگی یا گسیختگی در آن مشاهده نمی شود.

متابولیسم پکینگ مدیا متحرک

متابولیسم بیولوژیکی در سیستم های رشد میکروبی چسبیده به میزان قابل ملاحظه ای شبیه نوع معلق است. ارگانیسم های بیولوژیکی که خودشان را به سطوح محیط جامد می چسبانند، اساسا از گروه های هتروتروف موجود در فرآیند لجن فعال هستند که از کربن آلی بعنوان منبع غذایی برای تولید بیومس جدید استفاده می نمایند. همراه با این میکروارگانیسم ها جمعیت باکتری های اختیاری نیز یافت می شود. باکتری های اختیاری می توانند پذیرنده الکترون استفاده نمایند.

اجزایی که برای تشکیل بیوفیلم روی بستر قار می گیرند، به ترتیب بستر، بیوفیلم، فیلم مایع و لایه حجمی مایع می باشند( مطابق شکل زیر ). در سطح بیوفیلم یک لایه ساکن مجود دارد که بیوفیلم را از مایع مخلوط موجود در راکتور جدا می کند. مواد مغذی و اکسیژن از بین این لایه ساکن به داخل لایه بیوفیلم نفوذ کرده، از طرف مقابل نیز محصولات تجزیه بیولوژیکی از لایه بیوفیلم وارد فضای مایع مخلوط موجود در راکتور می شوند.

پکینگ مدیا
پکینگ مدیا متحرک

 

مزیت های روش MBBR در تصفیه فاضلاب

keyboard_arrow_up