اجزا سیستم آب شیرین کن

اجزا سیستم آب شیرین کن شامل وسایل و تجهیزات زیر است:

RO
اجزا سیستم آب شیرین کن
 • مخازن تهیه محلول و تزریق کننده های اسید و فسفات
  این وسایل به منظور تهیه اسید با غلظت مناسب و تزریق آن به آب تغذیه به منظور تنظیم pH آن و تامین و تزریق فسفات به آب به دلیل جلوگیری از رسوب املاح کلسیم و منیزیم می باشد.
 • صافی کارتریج و کربن فعال
  این تجهیزات برای افزایش عمر غشا با وارد نمودن آب عاری از مواد معلق و حذف باقی مانده کلرین ناشی از گندزدایی آب است.
 • پمپ فشار قوی
  این وسیله برای خنثی کردن فشار اسمزی، جبران افت فشار ناشی از وجود غشا و تجهیزات موجود در مسیر، مورد نیاز است.
 • پرشروسل
  غشاها بسیار حساس و آسیب پذیرند. به دلیل فشار بالای سیستم اسمز معکوس از پرشروسل استفاده می شود. پرشروسل ها محفظه های محکم فلزی و یا پلیمری اند که غشا را در خود جای می دهند. پرشروسل ها سطح وسیعی از سطح غشا را در حجم پایینی جای می دهند. پرشروسل ها وظیفه هدایت سیال را برعهده دارند. طراحی نامناسب مدول سبب کاهش کارایی عملکرد غشا می شود. یک پرشروسل با طراحی مناسب، دارای ویژگی های زیر است:
  1- در اختیار قرار دادن مقاومت مکانیکی لازم
  2- دربرگرفتن سطح بالایی از غشا
  3-کنترل مناسب حرکت سیال
  4-سهولت در تمیز نمودن فیزیکی و شیمیایی غشا و سهولت در تعمیر و نگهداری
 • ممبران
  ممبران های اسمزی صنعتی از مواد پلیمری مختلفی ساخته می شوند و از لحاظ شکل هندسی و مواد بکار رفته متنوع هستندو مهمترین ممبران ها عبارتند از:
  1- ممبران های لوله ای : این نوع غالبا از ترکیب پلی سلولز استات ساخته شده و به شکل لوله هایی به قطر 20-30 میلی متر می باشند. تعداد حدود 20 عدد از این غشاها در درون یک قاب فولادی قرار می گیرند.
  2- ممبران های حلزونی شکل : این گونه نیز از ترکیب پلی سلولز استات با ضخامت 100 میکرون ساخته می شوند. دو یا سه لایه از این غشاها که در بین آنها تور پلاستیکی قرار گرفته به دور یک لوله پلیمری مشبک پیچیده و مجموعه درون قاب قرار داده می شوند.
  3- ممبران الیافی : این نوع معمولا به شکل الیاف پلاستیکی مجوف و از جنس پلی آمید هستند. یک دسته از این الیاف مشتمل بر هزاران رشته از آن، در درون یک قاب قرار می گیرد. آب تغذیه از روی غشا عبور داده شده و تصفیه می شود و به درون حفره طولی الیاف تراوش می نماید. مجموعه آب های تراوش شده به بیرون از قاب هدایت می شود.

keyboard_arrow_up