برای اندازه گیری سریع کلر باقیمانده و pH آب مورد نظر از دستگاه کلرسنج استفاده می شود و به روش مقایسه رنگی، میزان هر یک تعیین می گردد. در وسط این دستگاه، یک یا دو محفظه شفاف با درب پلاستیکی تعبیه شده است. در دو طرف این محفظه، دو ردیف تابلود با رنگ های مختلف که در روی هر رنگ، عددی قید شده است، موجود می باشد. یک طرف معمولا مخصوص سنجش کلر باقیمانده و طرف دیگر مخصوص سنجش pH آب می باشد.

کلرسنج ها برحسب نوع معرفی که در آنها به کار می رود دارای انواع مختلفی هستند که متداولترین آنها، کلرسنج های با معرف های DPD به شکل محلول یا قرص می باشد.

 

کلرسنج با معرف DPD

 

  1. محفظه کلرسنج را چند بار با آب مورد آزمایش شستشو دهید.
  2. محفظه کلرسنج را تا خط نشانه پر از آب نمایید.
  3. با توجه به تنوع کیت DPD در بازار طبق دستورالعمل کیت محلول یا قرص به محفظه کیت اضافه نموده، درپوش آن را گذاشته، سپس کیت را تکان داده تا قرص یا محلول DPD کاملا با آب مخلوط شود. برای سنجش کلر استفاده از معرف های خشک ( مثلا قرص ) توصیه می شود، چون محلول DPD ناپایدار است.
  4. رنگ ایجاد شده درون محفظه را با رنگ های استاندار کلر ( برحسب میلی گرم در لیتر ) مقایسه نموده، مقدار خوانده شده برابر غلظت کلر آزاد باقیمانده است.
  5. برای بدست آوردن کل کلر باقیمانده قرص یا محلول را به محفظه کیت که در مرحله 3 بدست آمده است، اضافه کرده و درپوش آن را گذاشته سپس آن را تکان دهید تا اینکه کاملا مخلوط شود.
  6. دو دقیقه صبر کنید. سپس رنگ تشکیل شده درون محفظه کیت را با رنگ های استاندار مقایسه نموده، مقدار عدد خوانده شده برابر غلظت کل کلر باقیمانده است.
  7. مقدار کلر ترکیبی از تفاضل کلر آزاد باقیمانده از کل باقیمانده بدست می آید.

 

کلر باقیمانده آزاد – کل کلر باقیمانده = کلر ترکیبی

کلرزن مایع

آب شیرین کن

تصفیه فاضلاب بهداشتی

تصفیه فاضلاب صنعتی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up