تصفیه فاضلاب صنایع دارویی و داروسازی

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. تصفیه فاضلاب صنایع دارویی و داروسازی

تصفیه فاضلاب صنایع دارویی

محصولات این صنعت می تواند به صورت زیر دسته بندی شود:

 • شیمیایی: آنتی هیستامین ها و خواب آورها
 • آنتی بیوتیک ها: طیف باریک یا طیف گسترده
 • بیولوژیکی: واکسن یا سرم
 • حیوانی: هورمون ها یا عصاره ها
 • گیاهی: عصاره های مایع

فرآورده هایی که در بالا نام برده شد، در شکل قرص، کپسول، اکسیر، عصاره، امولسیون، سوسپانسیون، محلول، لوسیون، شربت، ترکیب، افشانه ها، پماد و غیره استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب صنایع دارویی و داروسازی- تصفیه فاضلاب صنایع دارویی- تصفبه پساب دارو- تصفیه فاضلاب داروسازی- پالود صنعت- مهندسین پالود صنعت

تصفیه فاضلاب صنایع دارویی و داروسازی

بعضی واحد ها در صنعت داروسازی، داروهای توده ای تولید کزده، در حالی که بعضی دیگر داروهایی به صورت فرمولاسیون تولید می کتتد. بعضی دیگر هنوز متعهد به دریافت اجزای مختلف یک دارو و ترکیب آن ها در مقدارهای مناسب برای تولید محصولات نهایی هستند. همه ی این واحدها بخش پر کردن و بسته بندی را دارند که باعث تولید میزان زیادی زائدات جامد نظیر کارتن های کاغذی، بطری، آمپول و سر بطری های پلاستیکی می شود. بخشی که دارای آزمایشگاه کنترل کیفی می باشد، معمولا محلی برای نگهداری حیوانات نیز دارد که به آن بخش، اضافه شده است. حیوانات مرده و دیگر مواد زائد جامد ناشی از این بخش باید به دقت جابه جا شده و به طور موثری دفع گردد.

فرآیند تولید:

در صنایع داروسازی، داروها هم با روش تخمیر و هم با سنتز آلی تولید می شود. صنایع مبتنی بر فرآیند تخمیر ویتامین ها، آنتی بیوتیک های مختلف، اسید های آلی، آنزیم ها و غیره را تولید می کنند.

آنتی بیوتیک ها و ویتامین ها به وسیله قارچ یا باکتری در یک تانک بزرگ در حال اختلاط که حاوی محلول نسبتا مرکب مواد مغذی با نسبت مساوی از مواد آلی و معدنی می باشد، سنتز می شود. مواد خام مثل شیره غلات، محلول های حاصل از دستگاه تقطیر، آرد سویا، ماهی یا تمامی محلول ها برای فراهم کردن نیتروژن و فاکتورهای رشد استفاده می شود، در حالی که انرژی به وسیله قندها و نشاسته تامین می شود. صنایعی که داروها را فقط فرموله می کنند و از روش های استاندارد ترکیب کردن، به شکل قرص در آوردن، کپسول کردن و بسته بندی استفاده می کنند، از مواد خامی نظیر شکر، شیره غله، لاکتوز، کلسیم، ژلاتین، تالک، خاک دیاتومه ای، الکل ها، مشروبات، گلیسیرین ها و آسپیرین و دیگر ویتامین ها و آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند.

عمل ساخت دارو شامل تولید بذر، تخمیر به منظور افزایش جرم سلولی، تولید متابولیت های مطلوب، صاف سازی جرم سلولی، تنظیم PH، حذف رنگ از آبگوشت تخمیر  شده، جداسازی محصولات نهایی با حلال ها یا روی ستون های رزین مناسب، تبخیر،  صاف سازی و خشک کردن می باشد. در طول دوره ی ساخت، علاوه بر زائدات جامد ذکر شده در بالا، میسیلیوم، کمک فیلترکننده ها، خمیر و غبار ناشی از بخش قرص سازی نیز تولید می شود. فاضلاب تولید شده به صورت زیر طبقه بندی می شود.

 1. پساب حاصل از فرآیند که عمدتا شامل مواد شیمیایی به کار رفته است، پساب ناشی از آبگوشت، تخمیر، حمام شست و شو و جریان آب آلوده
 2. فاضلاب شهری
 3. آب خنک سازی

ترکیب شیمیایی متوسط فاضلاب تولید شده فرآیند ساخت پنی سیلین به صورت جدول در ادامه آمده است. لازم به ذکر است همه ی مقادیر بر حسب میلی گرم در لیتر بیان شده است.

رنگبدون رنگ
بومیوه ای
میزان PH6.3
BOD5 در دمای 37 درجه سانتی گراد1490
نیتروژن آمونیاکی آزاد5
نیتروژن آلبومینویدی13
نیتروژن آلی18
فسفات ها72
سولفات ها50
کلرایدها90
کل جامدات1900
جامدات معلق420
جامدات880

اگر میزان زیادی از حلال ها نظیر استات آمیل یا استون به جریان فاضلاب تخلیه شوند مقادیر بالایی، بخصوص در میزان BOD، خواهیم داشت.

میانگین ترکیبات شیمیایی در فاضلاب تولید شده در ساخت استرپتومایسین به صورت جدول زیر ارائه شده است. در این جدول نیز همه مقادبر به جز PH بر حسب میلی گرم در لیتر می باشند.

رنگزرد کم رنگ
بوگندیده
PH6.2
BOD5 در دمای 37 درجه سانتی گراد1794
نیتروژن آمونیاکی آزاد2.6
نیتروژن آلبومینویدی28.4
نیتروژن آلی29.1
فسفات ها65
سولفات ها52
کلراید ها104
جامدات کل3594
جامدات معلق1750
کل جامدات فرار1446

کارخانه های ساخت داروهای سنتزی پسابی تولید می کنند که به صورت زیر طبقه بندی می شود.

 1. شدیدا اسیدی، با PH کمتر یا برابر 1
 2. فاضلاب ترکیبی از تمام بخش های ساخت، به جز فاضلاب واحدهای میانی
 3. فاضلاب ناشی از شست وشوی کف تمام واحدها
 4. فاضلاب ناشی از توالت ها

به علاوه فاضلاب ورودی حاوی غلظت های متفاوتی از فلزات سنگین نظیر مس، کروم، روی، نیکل و مس می باشد.

فهرست