ازن ژنراتور استخر

ازن ژنراتور استخر

ازن از سه اتم اکسیژن تشکیل می شود که به طور طبیعی در جو زمین وجود دارد. از آن برای تصفیه لوله های آب و فاضلاب و آب استخر و جکوزی استفاده می شود. ازن مواد آلوده کننده آب را اکسید می کند که بسیار ناپایدار است. ازن پس از واکنش با آلوده کننده ها به سرعت تجزیه شده، و نمی تواند جلبک دیوارهای استخر را از بین ببرد.

بنابراین استفاده از روش تزریق ازن ژنراتور استخر  تنها زمانی مورد تایید است که به عنوان یک مکمل برای روشهای ضدعفونی کردن با کلر یا بروم مورد استفاده قرار گیرد. از ازن استفاده می شود تا مواد شیمیایی مورد نیاز برای کسب حداقل رسوب مورد نیاز کاهش یابد.

روش تولید ازن

 • می توان از نور ماورابنفش در یک ژنراتور لوله ای شکل ( شبیه لامپ فلورسنت ) استفاده کرد. با عبور هوا از داخل آن، یک واکنش فتوشیمیایی برای تولید ازن رخ می دهد این یک روش کم هزینه است که متاسفانه تولید کمی دارد.
 • در روش دیگر، تخلیه کورونا، ژنراتور تخلیه کورونا یک میدان الکتریکی یا کورونا را ایجاد می کند که اکسیژن را به ازن تبدیل می کند. این عمل شبیه تولید ازن توسط صاعقه است. معمولا تولید ازن این روش 10 برابر روش قبلی است که به واسطه تجهیزات مربوطه پرهزینه است.
  این روش به هوای خشک نیاز دارد زیرا رطوبت تخلیه الکتریکی باعث تولید اسید نیتریک خورنده می شود. تجهیزات تخلیه کورونا در جکوزی ها به هوای خشک نیاز ندارند زیرا از ازن کمتری برای ضدعفونی کردن آب استفاده می شود و کم هزینه تر می باشد.

مزایای استفاده از ازن ژنراتور استخر

 • ازن pH خنثی دارد و تاثیر کمی بر عوامل متعادل کننده آب دارد.
 • ازن یک ضدعفونی کننده بسیار انعطاف پذیر است و بسته به موارد استعمال، کاربردهای بسیاری در ضدعفونی کردن هوا، آب، محیط ( دیوارها، کف زمین، سطوح )، لباس های کار، اجسام و لوازم مختلف و مواد را دارد.
 • بر خلاف ضد عفونی کننده های معمول مانند: کلر، فرمالین و موادشیمیایی دیگر، اکسیداسیون با ازن، هیچگونه مواد سمی یا مضری برجای نمی گذارد.
 • به سبب آنکه ازن از لحاظ سرعت ضدعفونی کنندگی قدرتی بیش از سه هزار برابر کلر را داراست و از آنجا که پس از واکنش هیچ ماده آلاینده جدیدی بر جای نمی گذارد، بیشتر مورد توجه متخصصین قرار گرفته است. باید توجه داشت که تعدادی از تک یاخته ها و ویروس های مقاوم در برابر دوزهای مورد استفاده کلر، کماکان در آب های تصفیه شده در تصفیه خانه های متعارف زنده می مانند.
 • اکسیژن فعال ( ازن ) قوی ترین و موثرترین از بین برنده و رفع کننده بوهای نامطبوع مانند گازهای شیمیایی ( آروماتیک ها و … ) و بوهای ناشی از حیوانات، کپک و قارچ، دود دخانیات و … است.
 • ازن به نحو مطلوب و بسیار موثری انواع آلودگی های میکروبی را از بین می برد. ویژگی هایی نظیر قابلیت تجزیه ترکیبات سمی شیمیایی و نیز کشتن انواع میکروارگانیزم ها، اعم از باکتری ها و ویروس ها، اکسیژن فعال را به مهمترین عامل پاک کننده و ضدعفونی کننده محیط تبدیل کرده است.

قابلیت اکسید نمودن ازن از کلر بسیار بیشتر است

دلایل کافی نبون گندزدایی آب استخر با ازن ژنراتور
 • ازن سریع با آلاینده ها واکنش نشان داده و تجزیه می شود و مانند سایر آلاینده ها خاصیت ماندگاری یا پسماند ندارد.
 • بوی ازن حتی در غلظت های پایین ( کمتر از 0/05ppm ) بسیار نامطبوع و زننده است.
 • اگر چه نهادهای بهداشتی تنفس 0/05ppm را ایمن و بی خطر دانسته اند اما تماس طولانی مدت با ازن سبب تحریک پوست و ایجاد خارش می شود و ممکن است دستگاه تنفسی دچار آسیب شود، بنابراین میزان غلظت ازن تزریقی باید در حدی باشد که آب قبل از ورود به استخر تمام ازن خود را از دست بدهد.
اما چرا اکثر استاندارها استفاده توام کلر و ازن را توصیه نموده اند؟
 • ازن باعث از بین رفتن ترکیبات مضر کلر مانند هالومتان ها و کلرآمین می شود ، که این دو ماده عامل بروز سرطان در شناگران و ایجاد بو در هوای سوله می باشند.
 • ازن سبب حذف میکروارگانیزم های بیماری زایی که در برابر کلر مقاوم هستند، مانند آلودگی انگلی که در استخر کودکان بسیار شایع است می شود.
 • ازن سبب انعقاد ذرات معلق در آب استخر شده و با چسبیدن این ذرات به هم و در دام افتادن آنها در فیلتر، موجب شفافیت آب می شود.
 • استفاده از ازن سبب می شود مصرف کلر به 20% مصرف اولیه خود برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up