کف در فاضلاب

تولید کف میکروبی ( باکتریایی ) در فرآیند لجن فعال و سامانه های بی هوازی اغلب در نتیجه فعالیت باکتریایی ناخواسته است. هر کف در فاضلاب در فرآیند لجن فعال ویژگی ها و رنگ خاصی دارد. ساختار و رنگ کف ممکن است از توصیف آن متفاوت باشد. بعلت سن لجن در فرآیند لجن فعال و حضور یک کف دیگر، با افزایش سن لجن کف چسبنده، غلیظ می شود و به رنگ تیره تر درمی آید، با کاهش سن لجن، کف به رنگ روشن تر و توده ای در می آید و حضور یک کف دیگر منجر به مخلوط شدن رنگ ها و ترکیبات می شود.

 

مشکلات بهره برداری لجن فعال
مشکلات بهره برداری لجن فعال

کف هضم کننده های بی هوازی، صرف نظر از شرکت آنها در فعالیت باکتریایی، بعلت ماهیت سپتیکی هضم کننده های لجن، تیره است. تولید و تجمع هر کف میکروبی در یک تصفیه خانه بیولوژیک ممکن است منجر به افزایش هزینه های بهره برداری عملی و اجرایی و تجاوز از استاندارها شود. کف شامل حباب های هوا یا گاز به دام افتاده زیر یک لایه ضخیم از مواد یا ترشحات بیولوژیک است. گازهای به دام افتاده در کف شامل گازهای آزاد شده در طول تجزیه هوازی و بی هوازی BOD محلول است. گازهای عمده به دام افتاده در کف شامل دی اکسیدکربن و نیتروژن مولکولی است.

 

کف لج فعال

کف میکروبی در حوض هوادهی تولید می شود و از این واحد به دیگر واحدها مانند حوض های ته نشینی ثانویه، تجهیزات آبگیری و تغلیظ کننده ها منتقل می شود. وقتی که کف از حوض هوادهی به دیگر واحدهای تصفیه منتقل می شود حباب های گاز و هوای به دام افتاده خارج می شود و کف به هم می چسبد و به پایین می رود. کف جمع شده اغلب لایه چربی گفته می شود.

 

نرخ تضعیف کننده نامنظم

نرخ تضعیف کننده نامنظم مواد جامد از فرآیند لجن فعال منجر به رشد گروهی از باکتری های جوان و باکتری های پیر می شود. از آنجایی که رشد باکتری های جوان مقدار زیادی از روغن ها را در مقایسه با رشد باکتری های پیر تولید و انباشته نمی کنند، حباب های گاز و هوای به دست آمده توسط ذرات لخته پیر و جوان منجر به تولید کفی متفاوت برای هر گروه می شود.

کف قهوه ای روشن برای رشد باکتری های جوان و کف قهوه ای تیره برای رشد باکتری های پیر تولید می شود. چرخه های هم مرکز کف را می توان روی سطح مخزن حوض هوادهی مشاهده کرد. وقتی که هوادهی و مخلوط کردن پایان گرفت، یک نرخ تضعیف کننده ( غلیظ کننده ) ثابت و متناسب در طول یک دوره زمانی به نسبت طولانی می تواند به درست کردن این شرایط کف کمک کند.

 

باکتری های فیلامنتوس ( باکتری رشته ای ) تولید کننده کف

دو باکتری فیلامنتوس تولیدکننده کف معمول در فرآیندهای لجن فعال میکروتریکس پارویسلا و نوکاردیوفرم ها هستند. تولید کف توسط این باکتری ها از فرآیندهای بیولوژیک متفاوتی انجام می شود. باکتری های گروه اول آب گریز هستند و حباب های گاز و هوا را به دام می اندازند که در نتیجه کف تولید می شود. تولید کف از گروه دوم در نتیجه :

 

 • ترشح لیپیدها توسط سلول های زنده که ذرات لخته را پوشش داده، حباب های گاز و هوا را به دام می اندازند.
 • آزاد سازی بیوسرفاکتانت ها ( مانند یون آمونیوم ) که کشش سطحی لجن فعال را کاهش می دهد.

از آنجایی که باکتری های رشته ای به تعداد زیادی در کف وجود دارند، کف در لجن فعال یک منبع تغذیه برای باکتری های رشته ای بحساب می آید. بنابراین وقتی که کنترل رشد باکتری های رشته ای تولیدکننده کف مورد توجه قرار می گیرند، تصفیه کف نیز مهم است.

 

عوامل ایجاد کف در فاضلاب

 

 • کمبود مواد غذایی
 • سن لجن
 • تخلیه لجن BOD محلول
 • به دام انداختن حباب های گاز و بدون تولید کف
 • کف هضم کننده بی هوازی
 • افزایش در مقدار قلیاییت
 • افزایش دی اکسیدکربن
 • افزایش اسیدهای چرب
 • سورفاکتانت ها ویژه

 

مشکلات بهره برداری لجن فعال

مشکلات ته نشینی در تصفیه ی فاضلاب به روش لجن فعال

تصفیه فاضلاب بهداشتی

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up