پایش آنلاین

پایش آنلاین سیستم آب شیرین کن و تصفیه فاضلاب برای نگهداری و بهره برداری اپراتور بسیار حائز اهمیت است. اطلاعات و فرامین از مرکز کنترل توسط پایانه های دوردست RTU از طریق یک سیستم واسط System Interface از محل های مورد نظر در اختیار اپراتور قرار می گیرند. تجهیزات مرکز کنترل، عملیات و محاسبات لازم را روی اطلاعات دریافتی انجام داده و برحسب نوع اطلاعات بلافاصله آنها را روی صفحه نمایش منعکس نموده و در معرض دید اپراتور قرار می دهند و یا برای استفاده بعدی در حافظه نگه می دارند. تجهیزاتی که عملیات کنترل و پردازش را در فیلد و نقاط تحت کنترل انجام می دهند و به دو دسته پایانه های دوردست RTU و کنترل کننده های قابل برنامه ریزی PLC تقسیم می شوند.

یکی از اصلی ترین وظایف سیستم کمک به اپراتور برای هرچه بهتر اداره کردن شبکه است. این وظیفه را قسمتی از سیستم به نام رابط انسان و ماشین که اختصارا HMI نامیده می شود، انجام می دهد.

HMI اطلاعات و وضعیت سیستم را به روش های مختلف که برای انسان قابل فهم باشد در اختیار بهره بردار قرار می دهد. این اطلاعات می تواند به صورت لیست وقایع یا اعلام خطر روی صفحه نمایش نشان داده شوند و یا بصورت گزارش چاپ شده از طریق چاپگرها در اختیار بهره برداران و یا کارشناسان فرآیند قرار گیرند. این اطلاعات شامل وضعیت ها، آلارم ها و مقادیر آنالوگ است.

هر ایستگاه کاری به طور معمول یک یا چند صفحه نمایش رنگی دارد که بر روی آنها دیاگرام ها، وضعیت پمپ ها، جریان ها، ولتاژها و … به نمایش در می آیند و در معرض دید بهره برداران قرار می گیرند. بهره بردار می تواند فرمان های لازم را برای کنترل از راه دور تجهیزات صادر نماید.

تجهیزات اندازه گیری و فرمان پذیر

تجهیزات ابزار دقیق که در حقیقت زیرساخت های یک سیستم کنترل را تشکیل می دهند شامل ابزاری نظیر : سنسور، کنترلر، نشان دهنده، ترانسمیتر، رکوردر و … هستند. این ابزار وظیفه ی اندازه گیری، انتقال، نمایش، ثبت و کنترل پارامترهای مهم فیزیکی نظیر دما، فشار، فلو … را در پروسه های صنعتی به شکلی دقیق برعهده دارند.

حوزه ابزار دقیق را می توان به دو صورت دسته بندی کرد، یکی از نظر نوع عملکرد این ابزار، برای مثال تجهیزاتی که عمل کنترل دما یا فشار یا رطوبت یا سطح را برعهده دارند به کنترلر مشهورند. همچنین می توان ابزار دقیق را از نظر پارامتری که این ابزار بایستی عملیاتی بر روی آن انجام دهند دسته بندی کرد برای مثال بخش های ابزار دقیق مربوط به دما، ابزار اندازه گیری و کنترل دقیق فشار، ابزار سنجش جریان سیالات و انتقال مقادیر و کنترل آن، ابزار سطح سنجی یا اندازه گیری سطح مواد درون مخازن و کنترل دقیق آنها.

وظایف سیستم

مهم ترین وظایف سیستم به شرح زیر است:

  • مانیتورینگ فرآیند: تمام تجهیزات به کار رفته در یک فرآیند یا در پشتیبانی یک فرآیند باید مجهز به ابزارهای دقیقی باشند تا در صورت لزوم مقادیر، شرایط و وضعیت تجهیز در رابطه با دبی ها، سطوح آب، سرعت ها، فشارها، دماها و مکان های مورد نیاز مشخص گردد.
  • نمایش خطای تجهیزات: هنگامی که تجهیزات فیلد نمی توانند به دستورات پاسخ دهند و بدون دخالت اپراتور یا استراتژی های تعریف شده یا حالات در نظر گرفته شده برای سوئیچ ها تغییر می کنند، باید اپراتور را از طریق اعلام آلارم آگاه نماید.
  • کنترل های فرآیند: در کلیه سیستم های کنترل از راه دور روش های متفاوتی جهت اعمال فرامین به تجهیزات وجود دارد، که می توان براساس شرایط مختلف از آنها استفاده کرد. کلیه تجهیزات قابل کنترل از جمله شیر و یا پمپ ها را می توان توسط کلیدگردان دو وضعیتی موجود بر روی تابلوها در دو حالت کنترل محلی یا کنترل از راه دور قرار داد.
  • نمایش متغیرهای فرآیند: متغیرهایی از قبیل دبی، سطح، دما، سرعت و مقادیر اندازه گیری شده از طریق تجهیزات آنالیتیکال باید به دو صورت Real Time و ذخیره شده نمایش داده شوند.
  • اینترلاک ها و محدودیت ها: این سیستم بایستی برای اپراتور مشخص نماید که چرا دستور صادر شده، توسط سیستم رد شده است. اینترلاک هایی از تجهیزات که در تضاد با دستور صادر شده توسط اپراتور و یا برنامه هستند و مانع از فغال شدن دستور می شوند باید در HMI و گزارشات سیستم نمایش داده شوند.
  • تشخیص صحت عملکرد ابزار دقیق:این سیستم بایستی قابلیت تشخیص ابزار دقیق هایی که به خوبی عمل نمی کنند را داشته و در مقابل آن ها عکس العمل نشان دهد. لازم است سیگنال های ورودی که به صورت عادی نیستند یا در خارج از محدوده ی مورد نظر قرار دارند، آلارم دهی شوند. همچنین این سیستم باید بتواند سیگنال های مذکور را کنترل، اصلاح یا قطع نماید. کنترل تجهیزات در هنگام خرابی ابزار دقیق ها باید به صورت اتوماتیک در حالت Fail Safe قرار بگیرد.
  • تنظیم حلقه: کاربر سیستم باید بتواند پارامترهای تنظیم حلقه های کنترل را از طریق نرم افزار برنامه نویسی PLC یا RTU ها تغییر دهد.
  • تنظیم گزارشات: طیف وسیعی از گزارشات لازم است تا اپراتور از وقایع آگاه و امکان مشارکت او در کنترل فرآیند ایجاد گردد. گزارشات باید تحت یک فرمت ثابت تهیه شوند و در بردارنده ی داده های گذشته و حال باشند.

شرکت مهندسین پالود صنعت ارائه دهنده خدمات تخصصی در زمینه سیستم های پایش آنلاین سیستم آب شیرین کن و تصفیه فاضلاب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up