بلوئر هوادهی

بلوئر هوادهی

در تصفیه خانه های فاضلاب، بلوئر هوادهی بایستی جریان های مختلف هوا را با فشار مشخصی برای شرایط مختلف محیطی تامین کند. معمولا هر بلوئر هوادهی تنها قادر به تامین بخشی از نیازهای شرایط بهره برداری است. از آن جایی که تامین دامنه ی گسترده ای از جریان هوا و فشار در تصفیه خانه ی فاضلاب ضروری است ، به منظور تنظیم و یا کاهش کار بلوئر، در زمینه ی طراحی سیستم بایستی به نکات مهمی توجه شود.

یکی از کاربردهای بلوئر هوادهی دمیدن هوا در دیفیوزرها است که اکسیژن لازم برای تصفیه میکروبیولوژیکی را تامین کند.

بلوئر

روش های انجام تنظیم و یا کاهش کار بلوئر هوادهی عبارتند از :

 1. بیرون دمیدن جریان و یا باز کردن جریان کنار گذر
 2. کنترل دریچه ی ورودی
 3. استفاده از دیفیوزرهایی با تخلیه ی قابل تنظیم
 4. نیروی محرکه با سرعت متغیر
 5. بهره برداری موازی در چندین واحد

 

شرایط نصب بلوئر

محل نصب یونیت هوادهی لازم است تمیز و عاری از گرد و خاک بوده، ترجیحا خشک و بدون رطوبت باشد. نصب یونیت در داخل یک اتاق حفاظت شده، بهتر از فضای آزاد و یا فضای مسقف مملو از گرد و غبار است. ضمنا محل نصب باید به گونه ای باشد که تعویض روغن بلوئر و فیلتر هوا و نیز کنترل های جاری یونیت به راحتی انجام پذیر باشد. سعی شود در تابلوی برق از تایمرنیز استفاده شود تا ساعات کارکرد بلوئر مشخص باشد.

به منظور جلوگیری از انتقال صوت توصیه می شود دیواره های اتاقک نصب بلوئر از دو ردیف سفال تو خالی ساخته شوند، سطح پنجره ها به اندازه حداقل کافی باشد، پنجره ها دو جداره باشند و محل های ورود هوا و تهویه، عایق صوت طراحی شوند.

تهویه بلوئر خانه به شرح ذیل توصیه می گردد:

 1. برای درجه حرارت های زیر 15 درجه سانتیگراد نیاز به تهویه نمی باشد.
 2. برای درجه حرارت های 15 تا 25 درجه سانتیگراد، تهویه با ظرفیت 20 درصد حجم هوادهی یونیت ها پیش بینی گردد.
 3. برای درجه حرارت های 25 تا 35 درجه سانتیگراد، تهویه با ظرفیت 30 درصد حجم هوادهی یونیت ها پیش بینی گردد.

موارد کاربرد بلوئر هوادهی

 • صنعت نساجی
 • صنعت کاشی و سرامیک
 • صنعت چوب
 • صنعت کاغذ و مقوا سازی
 • تصفیه خانه
 • صنعت نفت و گاز
 • صنعت فولاد

این نوع از بلوئرها، هوادهی عمقی است و در مقایسه با سیستم های هوادهی سطحی دارای یک سری مزایا می باشد. مثلا هوادهی عمقی مشکلات راهبری و نگهداری کمتری نسبت به هوادهی سطحی دارد. علاوه بر این هواده های سطحی باعث پخش سلول های بیماری زا شده و راندمان انتقال اکسیژن در آن ها کمتر است. از نظر مصرف انرژی نیز هواده های سطحی بواسطه نیاز به ژروانه و موتور چرخش پروانه حدودا 10 درصد بیش تر از هواده های عمقی انرژی مصرف می کنند.

خلاصه دستورالعمل نگهداری یونیت تزریق هوا  ( بلوئر هوادهی )
ردیفشرح عملیاتوسایل لازمزمان تکرار
1تعویض روغن سمت شافت و سمت گیربکس بلوئرظرف برای تخلیه روغن، پارچه تمیز، آچار مناسببار اول پس از 100 ساعت کار متناوب یا 4 روز کار پیوسته، سپس بعد از هر یک ماه کار پیوسته یا 700 تا 750 ساعت کتر متناوب
2کنترل سطح روغن بلوئررویت با چشمیک روز در میان
3تمیز کردن فیلتر هواهوای فشرده، آچار مناسب ( از شستن فیلتر خودداری نمایید )هر هفته یک مرتبه
4تعویض فیلتر هوافیلتر هوای نو، آچار مناسبپس از هر یک ماه کار پیوسته یا 750 ساعت کار متناوب
5تراز کردن سطح شاسی یونیتآچار مناسب، تراز دقیق، واشر با ضخامت های مختلفهفته اول راه اندازی بلوئر یک روز در میان-سپس هر ماه یک بار
6مشاهده عمومی یونیت بلوئربه منظور یافتن هر گونه ایراد احتمالی مانند صدای غیر عادی، نشت روغن یا شل شدن بست ها، پیچ ها و اتصالات و کنترل و ضعیت تسمه هاهفته اول راه اندازی هر روز، سپس هفته ای یک بار
7از محکم بودن پیچ های هسته پولی اطمینان حاصل نمایید.هر دو هفته یکبار
جدول رفع ایرادات بلوئر هوادهی
ایراد مشاهده شدهردیفعلت احتمالیاقدامات لازم جهت رفع ایراد
ظرفیت هوادهی کم است1سرعت بلوئر کم استسرعت بلوئر را اندازه گیری نمایید و با منحنی آن تطبیق داده و نتیجه گیری نمایید.
ظرفیت هوادهی کم است2فشار بلوئر بیش از حد استوکیوم در ورودی بلوئر و فشار در خروجی آن را کنترل کنید و اطمینان یابید که شیرهای حفاظتی درست نصب شده و نیز صحیح عمل می کنند.
ظرفیت هوادهی کم است3گرفتگی یا یک محل باز در مسیر لوله کشی وجود داردمسیر لوله کشی، فیلتر، شیرهای اطمینان و شیرهای جداکننده را کنترل کنید و مطمین شوید هیچ نقطه ای از مسیر ورودی نشتی ندارد.
ظرفیت هوادهی کم است4استهلاک زیاد استبطور طبیعی یا سریعتر از موقع در داخل بوئر سایش بوقوع پیوسته و لقی ها زیاد شده است در اینصورت به مرکز تعمیرات مجاز مراجعه شود.
قدرت مصرف زیاد است5سرعت بلوئر خیلی زیاد است.سرعت را اندازه گیری کرده و با منحنی عملکرد بلوئر تطبیق دهید و نتیجه گیری نمایید.
قدرت مصرف زیاد است6وکیوم خیلی زیاد است.به توصیه های ردیف 2 و 3 عمل کنید
قدرت مصرف زیاد است7روتورها سایش داشته و یا عدم تعادلی وجود دارد.در پوسته بلوئر نقطه خیلی داغی باید بوجود آمده باشد. هم امتداد بودن پولی ها یا کوپلینگ که باید مجددا کنترل نمایید.
قدرت مصرف زیاد است8فیلتر هوا کهنه و مسدود شده است.فیلتر را تمیز یا تعویض کنید.
حرارت تولیدی بیش از حد است9نوع روغن نامناسب یا مقدارش کم و زیاد است.نوع و مشخصات و ارتفاع مقدار روغن گیربکس را کنترل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up