محصولات جانبی گندزدایی DBP چیست؟

محصولات جانبی گندزدایی DBP چیست ؟ هدف از تصفیه آب آشامیدنی، حذف عوامل بیماری زا، مواد شیمیایی سمی، عوامل آلاینده و اثرگذار در خصوصیات زیبایی شناختی آب خام می باشد. در منابع آب سطحی از قبیل رودخانه ها، دریاچه ها و مخازن سدها، فرآیندهای معمول تصفیه آب شامل انعقاد، لخته سازی، ته نشینی، صاف سازی و گندزدایی به کار می روند.

انعقاد، خنثی سازی بار سطحی ذرات و لخته سازی، ترکیب ذرات کوچک با یکدیگر و ایجاد لخته های بزرگ قابل ته نشینی می باشد.

در ته نشینی و صاف سازی، لخته ها و دیگر ذرات خنثی شده از قبیل عوامل بیماری زا حذف می شوند. گندزدایی فرآیند نهایی است که برای تامین دو هدف :

 • کشتن یا غیرفعال سازی عوامل بیماری زا
 • ایجاد باقی مانده موثر در آب تصفیه شده به منظور ممانعت از رشد میکروبی در شبکه توزیع آب، بکار می رود.

هر چند که درصد بالایی از عوامل بیماری زا توسط انعقاد، لخته سازی، ته نشینی و صاف سازی حذف می شوند اما گندزدایی فرآیندی مهم برای محافظت عموم از تماس با عوامل بیماری زای ناشی از آب، می باشد.

کلر، کلرآمین ها، ازن، دی اکسید کلر و اشعه ماورابنفش جز گندزداهای معمول می باشند. در فرآیند گندزدایی علاوه بر کشتن یا غیرفعال سازی عوامل بیماری زا، ماده گندزدا با مواد آلی طبیعی ( مانند هواد هیومیک و فولیک ) یا برمیدهای آب واکنش داده و منجر به تولید ترکیبات آلی و غیرآلی گوناگونی می شود که به این محصولات عمدتا محصولات جانبی گندزدایی DBP می گویند.

بسیاری از مواد گندزدای اکسیدکننده برای کنترل رنگ، بو و مزه، حذف آهن و منگنز و دیگر ترکیبات مواد آلی و غیرآلی به کار می روند و هنگامی که از کلر استفاده شود آنرا بعنوان پیش اکسیداسیون یا پیش کلرزنی می شناسند. ترکیبات مختلف حاصل از فرآیندهای اکسیداسیون را نیز می توان در گروه DBP قرار داد.

معمولترین محصولات جانبی گندزدایی در آب در حین استفاده از کلر و کلر آمینها، تری هالومتان ها THM و هالواستیک اسیدها HAAs می باشند. برومات در اثر ازن زنی آب در غلظت های بالای بروماید تشکیل می شود و کلریت در اثر استفاده از دی اکسید کلر تولید می شود. هیدرات کلرال، هالواستونیتریلها و کلروپیکرین سایر محصولات جانبی ناشی از کلرزنی می باشند و در ضمن کلریدسیانوژن نیز یکی از محصولات جانبی گندزدایی در آب کلرینه می باشد.

آلدئیدها، کتواسیدها و کربوکسیل اسیدها، ترکیبات آلی معمول شناسایی شده در آب ازن زنی شده می باشند. کلرات ممکن است در محلول مادر کلر ( هیپوکلریت ) و در آب تصفیه شده توسط ازن و دی اکسیدکلر تشکیل شود. بسیاری از محصولات جانبی گندزدایی در حد میکروگرم در لیتر در آب تصفیه شده حضور دارند.

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • ویدا تفکری
  جولای 27, 2022 6:26 ب.ظ

  فقط میتونم بگم احسسسسنت خیلی سایت کاملی دارید. من بعنوان یک میکروب شناس محیطی از اطلاعاتتون استفاده کردم.

  پاسخ
 • مجیدحائریان-علوم پزشکی یزد
  اکتبر 12, 2022 5:44 ق.ظ

  باسلام ممنون.مطالب بارگزاری شده در سایت مفید،کاربردی، مطابق دستورعمل بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up