شستشوی ممبران آب شیرین کن

به عملیات شستشوی ممبران آب شیرین کن CIP گفته می شود. زمانیکه ظرفیت آبدهی 10-15 درصد کاهش پیدا کند یا اینکه فشار قبل و بعد از ممبران 5-4 بار افزایش پیدا کرده باشد در اینصورت نیاز به CIP است. در صورتی که این تغییرات بوجود نیامده باشد به فاصله زمانی 3 ماه یکبار CIP انجام شود بهتر است.

شستشوی ممبران آب شیرین کن
شستشوی ممبران آب شیرین کن

نکته بسیار مهم و قابل توجه در فرآیند CIP آن است که باید دقت داشت کلیه مواد شیمیایی مورد استفاده غیر اکسید کننده و باعث آسیب به ممبران ها نگردد.

لذا کنترل pH و غلظت مواد مورد مصرف در بهینه سازی اثرگزاری بر رسوبات و کاهش اثرات تخریبی بر ممبران و پرشر وسل ها بسیار حائز اهمیت است.

برای اطمینان از شستشوی کامل ممبران ها ، استفاده از مواد شیمیایی مناسب و بدون ایجاد آسیب به تجهیزات RO توصیه میشود.

گرچه عوامل رسوبگزار بر پایه کاتیون ها نظیر یون کلسیم ، منیزیم ، آهن وسایر فلزات متداول و همچنین آنیون های سولفات و کربنات ، رسوب های عمومی در ممبران ها می باشند ، لیکن با توجه به نفوذ پساب های صنعتی به آب های سطحی و حضور ترکیبات آلی و برداشت از آب های آلوده ( Intake) برخی ترکیبات غیرمحلول و پیچیده (Complex ) در ممبران ها ایجاد نموده که به با مواد شیمیایی مرسوم قابل شستشوی کامل نمی باشند.

از طرف دیگر ورود باکتری ها به سیستم RO و رشد توده های باکتریایی بدلیل وجود محیط مناسب رشد و تکثیر باکتری ها ، ایجاد Biofouling ها شدید در ممبران ها نموده که با عملیات CIP با کمک ترکیبات اسیدی و قلیایی عمومی ، بطور کامل قابل شستو نیستند و لازم است از مواد ضد باکتری کش (بایوساید) استفاده نمود.

مواد شیمیایی شوینده ممبران ها ،در سه نوع پایه اسیدی ، قلیایی و بایوساید است.

روش شستشوی به اندازه خود ماده شوینده مهم است. صرفنظر از نوع ممبران، مواد آلوده کننده و ماده شوینده، بیشترین توجهی که بایستی در نظر گرفته شود رعایت محدودیت های تجویز شده توسط شرکت های سازنده ممبران است.این محدودیت ها شامل PH، دما، کلرین و تحمل پراکسید است. به یکبار شما تحمل سیستم ممبران تان را تعیین کرده اید و ماده شوینده مناسب ممبران را انتخاب کرده ایدشما می توانید شاهد کارکرد واقعی شستشوی ممبرانها باشید اکنون نکات اصلی که بایستی در نظر گرفته شود حجم و غلظت ماده شوینده به علاوه روش، دما، میزان جریان و مدت شستشو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

error: Alert: Content is protected !!