تعیین مقدار فاضلاب تولیدی

تعیین مقدار فاضلاب تولیدی

تامین آب شیرین مورد نیاز مردم در جهان یکی از مسائل و مشکلات آینده ی ملت ها است. کشور ایران تا سال 1404 به گروه کشورهایی می پیوندد که بشدت از کم آبی رنج خواهند برد. بدین معنی که با توجه به رشد جمعیت کشور مقدار کل آب شیرین قابل دسترسی برای مردم ایران به کمتر از 1000 مترمکعب در سال برای هر نفر خواهد رسید. با توجه به این که مصرف خانگی تنها جزیی کوچک از همه ی آب مورد نیاز را تشکیل می دهد استفاده از فاضلاب تصفیه شده ( مشروط به پیروی از ضوابط بهداشتی آن) برای استفاده در آبیاری کشاورزی و فضاهای سبز درون شهرها و نیز تامین بخشی از مصرف های صنعتی، روشی است که از هم اکنون باید به آن روی آورد.

انواع مصرف آب

آب در شهرها به سه گونه مصرف می گردد:

 1.  مصرف خانگی
 2. . مصرف صنعتی
 3. مصرف همگانی

مصرف های خانگی

مصرف های خانگی عبارتند از مصرف هایی مانند آشامیدن، پخت و پز و ظرفشویی، حمام و دستشویی، لباس شویی و شستشوی خانه ، کولر و جز آن … مصرف خانگی در یک شبکه آبرسانی بستگی دارد به مقدار جمعیت شهر و میانگین مصرف شبانه روزی هر نفر.
مصرف روزانه ی مردم نیز خود بسته به بالا بودن سطح زندگی آنها تغییر می کند. در شهرهای بزرگ که مردم بیشتر به بهداشت و پاکیزگی توجه دارند و معمولا از نظر مالی دارای سطح زندگی بالاتری هستند، مصرف روزانه ی آن ها بیشتر است. بجز آن مصرف خانگی در فصل های گوناگون سال تغییر می کند و در تابستان ها بیشتر از زمستان ها می باشد.
برای مصرف خانگی خالص در ایران ( آشامیدن، پخت و پز، لباس شویی، حمام ، ظرفشویی، دستشویی، توالت، تهویه ی مطبوع و جز آن … ) عددی برابر 75 تا 150 لیتر در شبانه روز پیشنهاد می گردد.
مصرف آب موسسه های همگانی به شکل جدول زیر حساب می گردد.

برآورد مقدار فاضلاب

مصرف های صنعتی

مصرف های صنعتی را می توان به سه گروه تقسیم کرد:

گروه یکم

مصرف کارگاه های کوچک مانند نانوایی ها، قصابی ها، آرایشگاه ها و ..بسته به نیاز جمعیت شهر و از روی شماره ی کارکنان آنها حساب می گردد. برای نمونه:

 • نانوایی: برای هر 200 تن از ساکنان شهر یک کارگر نانوا و برای هر کارگر نانوا 140 لیتر در روز
 • قصابی: برای هر 300 تن از ساکنان شهر یک کارگر قصاب و برای هر کارگر قصاب 100 لیتر در روز
 • قنادی: برای هر 1200 تن از ساکنان شهر یک کارگر قنادی و برای هر کارگر قنادی 200 لیتر در روز
 • آرایشگاهی: برای هر 250 تن از ساکنان شهر یک کارگر آرایشگر و برای هر کارگر آرایشگر 100 لیتر در روز
 • نجاری: برای هر 1000 تن از ساکنان شهر یک کارگر نجاری و برای هر کارگر نجاری 10 لیتر در روز
 • هتل و مسافرخانه بسته به درجه بندی آن ها برای هر مسافر 200 تا 600 لیتر در روز
 • غذاخوری و رستوران های همگانی برای هر میهمان 40 لیتر

با توجه به وضع اجتماعی شهر می توان برای پیشه های دیگری چون آهنگری، دوزندگی، و … تعداد کارگر و کارمند لازم را پیش بینی و با توجه به ساعت های کار آن ها مقدار آب مورد نیاز را برحسب لیتر در روز تعیین نمود.

گروه دوم

مصرف آب در کارخانه های بزرگ به مصرف های گوناگونی هم چون خنک کردن موتورها، تولید فرآوده های کارخانه و یا شستشو می رسد. بنابراین مصرف کارخانه های بزرگ بسته به نوع و مقدار فرآورده های آن ها و یا بسته به مواد خام مصرفی تغییر می کند. بجز آن مقدار مصرف آب بستگی به سیستمی دارد که کارخانه با آن کار می کند. برای نمونه برای تهیه فولاد روش های گوناگونی هست که مصرف آب در هر یک با دیگری فرق می کند. همچنین مصرف آب کارخانه بسته به اینکه با داشتن تاسیسات آب خنک کن از آب چند بار استفاده شود و یا بعلت نداشتن تاسیسات نامبرده آب فقط یک بار بکار برده شود تفاوت می کند.بنابراین در عمل برای هر کارخانه ی بخصوص بررسی های ویژه ای باید انجام شود و مقدار مصرف آب کارخانه را پیش بینی کرد. برای طرح های مقدماتی و مواردی که بررسی های نامبرده میسر نباشد می توان از عددهای تقریبی در جدول زیر استفاده کرد.

برآورد فاضلاب صنعتی

گروه سوم

مصرف موسسه های دامداری که برای نگهداری هر دام بزرگ ( گاو ، اسب و جز آن) 50 تا 80 لیتر در شبانه روز و برای نگهداری هر دام کوچک مانند بز و گوسفند 10 تا 20 لیتر در شبانه روز می توان در نظر گرفت.

مصرف همگانی

 1.  مصرف سازمان آتش نشانی
 2.  مصرف داخلی تاسیسات سازمان آب: مصرف سازمان آب شامل است بر آب لازم برای شستشوی استخرهای ته نشینی و صافی ها و آبیاری فضای سبز و … و در مجموع نزدیک به 1 تا 1/5 درصد مصرف شهر برای این منظور پیش بینی می گردد
 3.  تلفات آب : تلفات شامل آب هایی است که در اثر شکستن لوله ها و نشت کردن آب در اتصال های شبکه هدر می روند. مقدار هدر رفتن آب را معمولا در تاسیسات نو نزدیک به 5 درصد و در تاسیسات کهنه تا 8 درصد و برای لوله های بیرون شهر و شاه لوله ها یک درصد مصرف شهرها در نظر می گیرند.
تصفیه فاضلاب, تعیین مقدار فاضلاب تولیدی, مقدار فاضلاب تولیدی هر یک نفر, مقدار فاضلاب شهری, مقدار فاضلاب صنعتی, مقدار فاضلاب کشتار گاو
نوشتهٔ پیشین
مشخصات فاضلاب
نوشتهٔ بعدی
استاندارد آلاینده ها برای تخلیه به منابع پذیرنده پساب

1 دیدگاه. پیغام بگذارید

 • سلام وقتتون بخیر سپاس از مطلب مقیدتون
  یه سوال عکس دوم رو من خوب متوجه نشدم یعنی مثلا به ازای هر تن شیر پاستوریزه به طور مبوسط 6-4 لیتر اب مصرف میشه در کارخانه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up