نسبت غذا به میکروارگانیسم F/M

نسبت غذا به میکروارگانیسم F/M رابطه بین غذای موجود و میکروارگانیسم های موجود در یک رآکتور بیولوژیک است. غذای موجود در فاضلاب به منظور مصرف در رآکتور ماده آلی بوده و میکروارگانیسم های موجود بایومس می باشد که جهت اکسیداسیون مواد آلی و پایدار ساختن آنها در رآکتور نگهداری می شود.بنابراین آن را بار آلی در واحد وزن جرم میکروبی فرآیند بیولوژیکی نیز تعریف می کنند.
کل بایومس شامل سلول های جدید ( میکروارگانیسم های جدید ) تولید شده در سیستم یا رآکتور در مدت زمان اکسیداسیون غذا است که آن را پارامتر فرآیندی نیز می نامند. چرا که جهت اندازه گیری یا کنترل عملکرد فرآیند تصفیه بکار گرفته می شوند. غذای موجود در میکروارگانیسم ها را از نظر BOD یا COD ورودی برحسب کیلوگرم در روز و MLVSS ( مواد جامد معلق ناپایدار ) اندازه توده میکروارگانیسم ها ( بایومس) در رآکتور بر حسب کیلوگرم است.اگر بایومس M بعنوان MLSS اندازه گیری شود، معمولا MLVSS بعنوان ۸۰٪ MLSS محاسبه می گردد.

وقتی رابطه ثابت نسبت BOD به COD تعیین می شود، پارامترهای COD را می توان به جای BOD جهت یافتن سریع نسبت F/M بکار برد چرا که مدت زمان تست COD حدودا 3 ساعت می باشد، در مقایسه با تست BOD، که به مدت 5 روز در درجه حرارت 20 درجه سانتی گراد و یا 3 روز در درجه حرارت 27 درجه سانتی گراد انجام می گیرد.

نسبت F/M را به شکل زیر محاسبه می توان کرد، کیلوگرم در روز

فرمول محاسبه نسبت غذا به میکروارگانیسم
فرمول محاسبه نسبت غذا به میکروارگانیسم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نحوه محاسبه F/M

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

error: Alert: Content is protected !!