حذف فسفات

وجود فسفر به همراه ازت باعث رشد بیش از حد جلبک ها و خزه ها در رودخانه ها، مرداب ها و استخرهای زلال سازی می شود. حدود 50-70 میلی گرم بر لیتر فسفری که در پساب یافت می شود مربوط به مواد صابونی و دترجنت ها می باشد. با وجود آنکه مقداری از فسفر موجود در پساب در ته نشینی مقدماتی برداشت شده و 20-30% آن نیز در تصفیه بیولوژیکی حذف می گردد، هنوز مقدار زیادی از آن بصورت محلول در آب خروجی باقی می ماند. نظر به اینکه لازم است استاندار غلظت فسفر در پساب تصفیه شده از 1-2 میلی گرم بر لیتر کمتر باشد، بنابراین ضروری است به کمک روش های ممکن، حذف فسفات میسر گردد.

روش های موجود برای حذف فسفات عبارتند از:

الف) کشت خزه ها و گیاهان

در این روش از طریق فتوسنتز و رشد گیاهان، فسفر موجود در پساب مصرف می شود. البته هر چند یکبار باید خزه ها را برداشت نمود تا رشد گیاهان و خزه ها همچنان ادامه یابد. این روش کمتر استفاده می شود، زیرا نیازمند استخرهای مخصوص کشت خزه، وسایل درو کردن خزه ها و کنترل رشد جلبک ها است که پرهزینه می باشد.

ب) رسوب گیری فسفر

املاح آلومینیوم و سایر مواد لخته ساز مانند آهک و کلریدریک، موجب رسوب فسفر می شوند. این روش برای حذف فسفر از پساب بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش به راحتی می توان حدود 80-90 درصد فسفر را برداشت نمود.

حذف فسفات, حذف فسفات آب, حذف فسفات فاضلاب, حذف فسفر, حذف فسفر فاضلاب, فسفات, فسفات زدایی, فسفرزدایی
نوشتهٔ پیشین
آزمایش تعیین میزان کلرخواهی آب
نوشتهٔ بعدی
حذف سیلیس

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

error: Alert: Content is protected !!