شستشوی ممبران آب شیرین کن

شستشوی ممبران آب شیرین کن

نوع محلول شستشوی ممبران آب شیرین کن به نوع سیستم و دلیل کاهش آبدهی بستگی دارد معمولا ابتدا غشا آب شیرین کن با یک محلول مناسب که قادر به حذف کاتیون ها مثل آهن باشند، شستشو و سپس با استفاده از یک محلول قلیایی شستشو می گردد.

شستشوی شیمیایی ممبران آب شیرین کن

شستشو ممبران آب شیرین کن

بسته به نوع عامل گرفتگی و درجه گرفتگی، مواد شیمیایی و روش های مختلفی استفاده می شود. کل به شکل هیپوکلریت سدیم متداول ترین ماده شیمیایی است که برای حذف گرفتگی بیولوژیکی سطح غشا بکار می رود. اسید سیتریک یک اسید متداول برای پاکسازی غشا است و در حذف گرفتگی آهن و رسوب مواد معدنی ناشی از آب سخت موثر است.

سود NaOH معمولا بعنوان باز جهت گرفتگی بیولوژیکی، هنگامیکه نمی توان از کلر استفاده نمود، استفاده می گردد. سایر مواد شیمیایی که برای غشاهای کم فشار استفاده می گردند عبارند از HCL, EDTA می باشند.

اگر چه پاکسازی غشا در دمای محیط انجام می شود اما گاهی اوقات با حرارت دادن محلول، تقریبا تا 40 درجه سانتیگراد قبل از استفاده، نتایج بهتری بهمراه دارد. گندزدایی متناوب غشا هم مفید است.

 


محلول شستشوی شیمیایی ممبران آب شیرین کن

دستهمواد شیمیایی که معمولا استفاده می شوندآلاینده هدف
اسیداسید سیتریکرسوب معدنی
اسیداسید کلریدریکرسوب معدنی
بازسودمواد آلی
اکسیدان ها/گندزداهاهیپوکلریت سدیممواد آلی ، لایه بیولوژیک
اکسیدان ها/گندزداهاگاز کلرمواد آلی ، لایه بیولوژیک
سورفاکتان هاگوناگونمواد آلی ، ذرات خنثی

محلول های شستشوی اسیدی و قلیایی که برای غشاهای پلی آمیدی آب شیرین کن و استات سلولزی آب شیرین کن توصیه شده اند بشرح زیر می باشند:

 1. محلول شستشوی غشای استات سلولزی آب شیرین کن

  یک محلول شستشوی اسیدی که برای تمیز کردن رسوب غیرآلی سبک از غشای استات سلولزی مورد استفاده قرار می گیرد شامل اسیدسیتریک 2% و تریتون X-100 می باشد که pH را با استفاده از هیدروکسید آمونیوم تا 2/5 تنظیم می نماید.

 2. محلول شستشوی اسیدی غشای پلی آمیدی آب شیرین کن

  جهت حذف و شستشوی رسوبات سبک غیرآلی کربنات و آهن از روی غشا پلی آمیدی از اسیدسیتریک 2% استفاده می گردد که pH را با استفاده از هیدروکسید سدیم تا 4 تنظیم می نمایند.

 3. محلول شستشوی قلیایی غشای استات سلولزی آب شیرین کن

  یک نوع ماده شیمیایی که عمدتا در شستشوی غشایی استات سلولزی جهت حذف گرفتگی مواد آلی مورد استفاده قرار می گیرد از مواد زیر تشکیل شده اس، تری سدیم فسفات یا سدیم تری پلی فسفات یک درصد، تریتون X-100
  pH با استفاده از اسیدسولفوریک یا کلریدریک تا 7 تنظیم می شود.

 4. محلول شستشوی قلیایی غشای پلی آمیدی آب شیرین کن

  محلول های شستشوی زیر برای حذف گرفتگی های آلی از سطح غشا پلی آمیدی موثرند:
  سدیم تری پلی فسفات یک درصد، تری سدیم فسفات یک درصد، اتیلن دی آمین تترااستیک اسید سدیم یک درصد و pH آن با استفاده از سود تا 10 تنظیم می شود.
  بسیاری از پروژه های آب شیرین کن ها از اسیدسیتریک آمونیاکی برای حذف رسوبات حاوی کلسیم و هیدروکسیدفریک استفاده می نمایند. آلودگی آلی و میکروبی نیز با استفاده از مخلوطی از کربوکسی متیل سلولز، پلی فسفات ها و عامل استریل کننده های مانند فرمالین برطرف می گردد.

, , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
کاربردهای صنعتی آب شیرین کن
نوشتهٔ بعدی
آزمایش تعیین میزان کلرخواهی آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست